نحوه صحیح تولید صدا

نحوه صحیح تولید صدا

 

صدا باید چگونه برای آواز خواندن از گلو بیرون بیآید هیچ کدام از معلمان آواز در ایران ، معلم تربیت صدا نبوده و آنها تنها ردیف و شیوه را آموزش می دهند. اینکه هنرجوی آواز صدا را چگونه بسازد و عیب صدای خواننده چگونه باید رفع شود تا بحال در موسیقی سنتی ایران سابقه نداشته است

هنر جو وقتی در کلاس آواز شرکت میکند ابتدا بدون آنکه نحوه تولید صدا، سلفژ صحیح، تئوری آواز، نحوه صداسازی  و نحوه تولید تحریر را بداند او را با خواندن فلان گوشه در فلان دستگاه مواجه میکنند که همین امر موجب ترس بسیاری از علاقه مندان آواز خوانی و فرار از کلاس خواهد شد یا اینکه اگر مداومت کرده و در کلاس حاضر شوند نمی توانند به نحو درست و شایسته بخوانند بنابراین ضرورت دارد که موارد و روشهای فوق قبل از هر چیز به هنرجو آموزش داده شود.  

و اما هنرجوی آواز برای خواندن صحیح چه باید بکند؟     

از محل برخاستن صدا تا قبل از زبان کوچک ، مخصوصاً در حلق هیچ کاری نباید با صدا کرد .زیرا خواندن از ته حلق بسیار صدا را بد می کند.گلو باید کاملاً باز باشد.صدایی که ازسینه بیرون می آید وسعت خوبی دارد اما کیفیت ندارد .
صدای خوب که از حنجره بر می آید باید به سقف دهان بخورد .در سقف دهان پرده پوستی به نام نرم کام وجود دارد که با برخورد صدا به نرم کام این قسمت به لرزش در می آید، که این بهترین نوع صدا در موسیقی آوازی ماست .
هیچ وقت نباید به فک فشار آورد .لب پایینی باید حالت طبیعی خود را حفظ کند .
صدا باید کاملا به صورت مخروطی از دهان بیرون بیاید .البته این در مقایسه با موسیقی آوازی سایر ملل کاملا بر عکس است .زیرا آنها از فضای جلوی دهان بسیار استفاده می کنند.اما در موسیقی ایرانی بیشتر کار روی صدا در فضای قبل از دهان استفاده می شود.
مثلا درکار پاوروتی برای ادای حرف آ به اندازه شش سانت دهانش باز می شود اما در موسیقی آوازی ما نباید بیشتر از ضخامت انگشت سبابه دهان را باز کرد و به این صورت ما آ را تقریبا نزدیک به اُ تلفظ می کنیم و لبها زیاد از هم باز نمی شود

تمرینات مورد نیاز:
 درحالی که رو به دیوار ایستاده اید سر را کاملا" صاف کنید یعنی نباید سر به سمت بالا یا پائین و یا به راست و یا به چپ باشد سپس از طریق بینی به آرامی و به صورت عمیق به اندازه عدد 1 تا 3 به داخل نفس بکشید. همزمان عضلات شکم را رها کنید تا با هر نفس عمیق شما شکم به جلو بیاید در این حرکت قفسه سینه نباید هیچگونه حرکتی داشته باشد بعد عضلات شکم را منقبض کرده با فشار به امعاء و احشا و فشار به دیافراگم و در نهایت فشار به ششها بازدم را سریع انجام دهید. باید صدای هیس ایجاد شود.
درهنگام این تمرین موارد زیر را مد نظر قرار دهید.
- یادتان باشد که گلو و حنجره باید کاملاً راحت و آزاد باشد.
- خروج هوا به صورت کنترل شده باشد.
- حرکت شکم در این تمرین بسیار مهم است اگر حرکت شکمی نداشته باشید تمرین شما نادرست است.
- هوا را با شدت به طوری که صدای هوف بدهد از بینی خارج کنید.
30 بار این عمل را در هر بار تمرین تکرار کنید.اگر خواستید این تمرین را ادامه دهید سعی کنید که حتما استراحتی به خود بدهید.( بعد از 30 بار)
با این تمرین عملکرد دیافراگم برای شما مشخص می شود.

در مرحله بعد عمل دم و بازدم را طبق روش فوق انجام میدهید ولی این بار به جای اینکه فقط هوا را به بیرون بدهید آنرا در حلق به تارهای صوتی زده و تولید صدا میکنید و صدا را به بیرون میدهید بدون اینکه در گلو و عضلات گردن تغییری را ایجاد کنید صدای ایجاد شده خام و وحشی است برای ایجاد صدای اهلی و دارای رنگ خوب، بهتر است که آنرا به صورت مخروطی از دهان خارج کنید یعنی صدای پرقدرت دیافراگمی را بدون تغییر در گلو به سمت سقف دهان هدایت کرده پس از برخورد با نرم کام آنرا به سمت لبها هدایت کرده و با لبهای گرد و جمع صدا را خارج میکنیم این نوع صدا از بهترین نوع صداها در آواز ایرانی میباشد که البته تمام موضوعات فوق به صورت تئوری است اگر خواستید این تمرینات را انجام دهید حتما" باید در حضور یک استاد این تمرینات انجام پذیرد تا درستی و یا نادرستی تمرینات فوق مشخص گردد. 

/ 2 نظر / 3070 بازدید
احمدپور

با سلام استاد من از شهرستان مزاحم میشوم چگونه میتوان از شما تلفنی چند سوال پرسید؟

Nahid

بسیارعاالی بود. نکات مهمی درمورد خروج صدا برای ایجاد تحریر فرموده بودید که هیچ جا ندیدم. ممنون از راهنمایی خوبتون.