سیستم حنجره انسان

 

سیستم حنجره انسان

 تارهای صوتی عاملی برای تولید صدا می باشند و انرژی خود را از طریق هوا، دم و بازدم دریافت می کنند البته باید بدانیم که بازدم و عمل خروج هوا از ریه ها و عبور آن از بین تارهای صوتی بیشترین تولید صدا را پدید می آورد. ساختارهایی در زنان و کودکان وجود دارد که با شکلی معین در تارهای صوتی به دلیل نازکی و کشیدگی فراوان به تولید صدایی زیر و تیز می انجامد و همین ساختارها در تارهای صوتی در بعضی مردان با تارهایی ضخیم تر و رهاتر (شل تر ) به صدایی بم مبدل می شود.
اگر توجه کنیم منطق حاکم بر تارهای صوتی همچون قوانین حاکم بر سیمها، تطابقی جالب و مترادف دارد «آنچنان که سیم هرچه نازک تر کشیده تر، صوتی ریزتر و با بسامدی بیشتر خواهیم داشت و سیمهای آزادتر و ضخیم تر با کشیدگی تا اندازه کم، صدایی بم و ضخیم ایجاد می کند
در ادامه بحث اصلی باید گفت که تارهای صوتی به تنهایی، اصوات مختلف را تولید نمی کنند بلکه این تارها به ماهیچه هایی متصل هستند که شخص را قادر می سازد تا حرکات این تارها را در کنترل اراده و تصمیم خود داشته باشد.
حفره های موثر در کیفیت و کمیت اصوات

حالت صوت وابسته به طرز تعدیل کننده حفره هایی است که در دهان و بینی قرار دارند و توسط صوت تشدید می شوند، این مسئله را می توان با مسدود کردن سوراخهای بینی و صحبت کردن ثابت نمود. تغییر صدا کاملاً مشهود است و هنگامی که سوراخهای بینی را رها و باز می کنیم باز هم تغییر صدا واضح می گردد.
همانطور که میدانیم سازهای موسیقی ممکن است دارای قدرت ایجاد اصواتی آهنگین را داشته باشند که ارتفاع و بلندی آن بیشتر از صدای آدمی باشد ولی باید به این نکته توجه داشت گوناگونی صداها در صوت آدمی، از همه سازها بیشتر ومتنوع تر است.
صدای انسان می تواند ملایم، خشن، تودماغی، کلفت، دوستانه، خشم آلود، امر کننده، تملق آمیز و یا ناامید کننده باشد و یا صدها حالت و معنی و وضعیت دیگر، اما ادوات موسیقی چنین قابلیتی را در وضعیت ثابت نداشته و نوازندگان این وسایل می توانند با دمیدن روح و احساس انسانی و آدمی، تا حدودی وضعیت مشابه را از آن استخراج نمایند.

 

/ 5 نظر / 240 بازدید

عالی موفق باشید

جابر محمدی

باتشکرجالب است

جابر محمدی

باتشکرجالب است

الیاس

ممنون از پست شما، پرسشی دارم و اونهم اینکه به چه طریق می توان ضخامت تارهای صوتی را افزایش داد و و صدای ضخیم تر داشت؟ آیا روشی هست که با تکرار و تمرین بشود به آن رسید؟

الیاس

باید از اینکه پاسخ مرا دادید سپاسگذاری کنم. ولی آیا امکانش هست راجع به صداسازی کمی بیشتر توضیح دهید.؟ یعنی چه؟ ببینید شما وقتی به صدای کسی مثل خانم شهره آغداشلو گوش می دهید با توجه به جنسیت ایشان اما یک صدای کاملا Husky و مردانه می شنوید، سوال من اینجاست که این اتفاق چگونه ممکن است؟ آیا یک اختلال محسوب می شود؟ و یا خیر و با روشی به این صدا رسیده اند؟و یا موارد مشابه.